Skyrich Lithium HJT12B-FP (12V 60Wh) 4,8Ah
Code: E7572
Not rated
In stock (5 pcs)
Detailed information
Product detailed description
A big advantage over maintenance-free accumulators is the higher charging current. If necessary, it is possible to charge up to 10 times higher current than the battery capacity. In this way, the motorcycle battery can be fully charged in approximately 6 minutes. The battery can be used in any motorcycle. When the no-load charging voltage is between 14.0V - 15.0V, NO modification to the charging system and motorcycle installation is required.
The battery is delivered pre-charged, ready for immediate operation.
Additional parameters
Category: SKYRICH LITHIUM
Warranty: 24 months
Weight: 0.9 kg
EAN: 6971475470053
Rated voltage (V): 12,8
Rated capacity: 4,8 Ah / 60 Wh
Starting Power CC (A): 325
Lenght max. (mm): 150
Width max. (mm): 65
Height max. (mm): 130
Weight: 0,9
Model: HJT12B-FP
Technology: Li-ion
Layout: 1 (+ left
Charging voltage (V): 14,4
Charging current (A): 2,5-22
Operating temperature: -10 °C to 60 °C
Charging temperature: 0 °C to 45 °C