Skyrich Lithium HJTX14AHQ-FP (12V 48Wh) 5Ah
Code: E7800
Not rated
In stock (4 pcs)
Detailed information
Product detailed description
A big advantage over maintenance-free accumulators is the higher charging current. If necessary, it is possible to charge up to 10 times higher current than the battery capacity. In this way, the motorcycle battery can be fully charged in approximately 6 minutes. The battery can be used in any motorcycle. When the no-load charging voltage is between 14.0V - 15.0V, NO modification to the charging system and motorcycle installation is required.
The battery is delivered pre-charged, ready for immediate operation.
Additional parameters
Category: SKYRICH LITHIUM
Warranty: 24 months
Weight: 1.1 kg
EAN: 6971475470107
Rated voltage (V): 12,8
Rated capacity: 5 Ah / 48 Wh
Starting Power CC (A): 280
Lenght max. (mm): 134
Width max. (mm): 75
Height max. (mm): 133
Weight: 1,1
Model: HJTX14AHQ-FP
Technology: Li-ion
Layout: 2 (both contacts left side)
Charging voltage (V): 14,4
Charging current (A): 2-20
Operating temperature: -10 °C to 60 °C
Charging temperature: 0 °C to 45 °C