Skyrich Lithium HJTZ14S-FPZ (12V 96Wh) 8Ah
Code: E8539
Not rated
In stock (4 pcs)
Detailed information
Product detailed description
A big advantage over maintenance-free accumulators is the higher charging current. If necessary, it is possible to charge up to 10 times higher current than the battery capacity. In this way, the motorcycle battery can be fully charged in approximately 6 minutes. The battery can be used in any motorcycle. When the no-load charging voltage is between 14.0V - 15.0V, NO modification to the charging system and motorcycle installation is required.
The battery is delivered pre-charged, ready for immediate operation.
Additional parameters
Category: SKYRICH LITHIUM
Warranty: 24 months
Weight: 1.6 kg
EAN: 6971475470671
Rated voltage (V): 12,8
Rated capacity: 8 Ah / 96 Wh
Starting Power CC (A): 400
Lenght max. (mm): 150
Width max. (mm): 87
Height max. (mm): 110
Weight: 1,6
Model: HJTZ14S-FPZ
Technology: Li-ion
Layout: 1 (+ left
Charging voltage (V): 14,4
Operating temperature: -10 °C to 60 °C
Charging temperature: 0 °C to 45 °C